Podczas wyjazdów z dziećmi nie sposób bawić się w gotowanie obiadków – w końcu jedziemy odpocząć od codziennych obowiązków. Jemy więc w miejscach publicznych, w których wszystko ładnie pachnie, wygląda a nawet smakuje. Pytanie do kucharza – czy jedzenie jest do końca dostosowane dla najmłodszych dzieci? Czy nie zawiera „ulepszaczy”, dużej ilości soli, pieprzu, chili? Czy ich młode organizmy nie odreagują wakacyjnego menu biegunką, wymiotami i słabym samopoczuciem?
Jak zapobiec zatruciom pokarmowym?
- Wybierając się z malutkim dzieckiem na urlop zabierz ze sobą gotowe obiadki w słoiczkach.
- Spytaj kelnera, czy rosołek, lub inne danie, które wybraliście będzie odpowiednie dla kilkuletniego dziecka.
- Zanim podasz jedzenie dziecku spróbuj, czy wszystko jest ok np. nie jest za słone, za ostre.
- Popytaj miejscowych, gdzie można znaleźć zdrowe i bezpieczne jedzenie dla dzieci.
Biegunka i wymioty u dziecka
- Podstawę leczenia biegunki stanowi nawadnianie, które należy rozpocząć jak najszybciej.
- Ważne jest zapisywanie ilości przyjętych przez dziecko płynów. Prowadzony bilans płynów wydalonych i przyjętych ułatwi ocenę choroby.
- Do picia polecany jest niskoosmolarny doustny płyn nawadniający (DPN).
- W aptekach, bez recepty można nabyć preparat w postaci proszku, który należy rozpuścić w wodzie według dołączonej ulotki.
- Po rozpuszczeniu uzyskamy płyn zawierający glukozę i elektrolity w odpowiednim stężeniu o optymalnej osmolarności.
- Tylko taki płyn potrafi przenikać do komórek jelita i skutecznie nawadniać.
- Herbatki, kompoty czy też woda „przepływają” przez jelita, zwiększając tylko objętość wydalanych stolców.
Leki podczas biegunki zwykle nie są konieczne. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, w leczeniu ostrej (utrzymującej się do 14 dni) biegunki u dzieci mogą być stosowane probiotyki – żywe mikroorganizmy, które po wprowadzeniu do jelita wykazują działanie korzystne dla zdrowia. Zakupimy je w aptece bez recepty.
Kiedy należy udać się do lekarza?
- Kiedy zauważymy znaczne zmniejszenie ilości wydalanego moczu lub brak oddawania moczu – kontrolujmy u dzieci.
- W przypadku zasłabnięcia, zaburzenia świadomości.
- Kiedy nie ma poprawy oraz objawów przedłużających się lub narastających w czasie bądź utrzymujących się pomimo leczenia.
- Podczas odwodnienia.
Odwodnienie – jakie są objawy?
- Odwodnienie to najczęstsze powikłanie biegunki, wymiotów i nudności.
- Objawia się m.in. wzmożonym pragnieniem, suchością w jamie ustnej, suchością skóry, przyspieszoną akcją serca, niższym ciśnieniem, zmniejszeniem ilości wydalanego moczu.
W przypadku odwodnienia lekkiego i umiarkowanego leczenie – czyli nawadnianie można prowadzić w formie doustnej i tu kluczowe znaczenie ma rodzaj płynów. Podstawą jest doustny płyn nawadniający o odpowiednim składzie – dostępne bez recepty elektrolity.
Kiedy wprowadzić normalną dietę?
Jeśli nie występują wymioty, a dziecko jest w dobrym stanie ogólnym bez objawów odwodnienia – nie ma wskazań do stosowania ograniczeń dietetycznych. Praktyka dowodzi, że lepiej jest tolerowane częstsze podawanie mniejszych porcji. Przydatne są zupy jarzynowe, nieco więcej osolone niż zazwyczaj. W takich zupkach powinno być zdecydowanie więcej marchwi i ziemniaków. Dodatek mięsa i ryżu też nie zaszkodzi. Więcej na temat biegunki tutaj.
Należy pamiętać, że u dzieci chorych na biegunkę, po wprowadzeniu normalnej diety, przez kilka dni można obserwować częstsze oddawanie stolców, nawet o znacznie luźniejszej konsystencji. Taki stan jest naturalnym etapem przejściowym.
Porady udzielił Doktor Marek Pleskot, lekarz dzieci, który od od 22 lat prowadzi gabinet pediatryczny. Wie o co pytają rodzice i wie czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.
Smecta działa jak należy tzn. zawsze widać efekty jej stosowania. Na biegunkę pomaga. Jeśli nie widać efektów, to trzeba jak najszybciej iść do lekarza, który zapisze odpowiednie badania. Nie można zwlekać w takich przypadkach.
SmectaGo działa najlepiej, tylko że to jest przeznaczone dla dzieci powyżej 8 lat.
Nie jest to lek, tylko wyrób medyczny. W pakiecie macie od razu coś osłonowego na żołądek.
Pomaga. Przerabialiśmy to wielokrotnie.