Pielęgnacja skóry dla nas dorosłych jest czymś normalnym i niezbędnym. Przez myśl nam nie przejdzie, żeby jej odpowiednio nie traktować, w przeciwnym razie mamy wrażenie napiętej, wrażliwej skóry, odczuwamy świąd i nie czujemy się dobrze. Rynek kosmetyczny bogaty w nowości zachęca nas do testowania i sprawdzania co dla naszej skóry będzie najlepsze. Jesteśmy coraz bardziej świadomi składów kosmetyków, wybieramy te naturalne i delikatne.
Skóra dziecka
Co w takim razie ze skórą dziecka, która jest nawet 5 razy cieńsza od naszej? Im młodsze dziecko, tym skóra wrażliwsza i delikatniejsza. Skóra dziecka jest niedojrzała zarówno pod względem budowy, jak i funkcjonalności. Podstawowe zdolności obronne są znacznie słabsze, a utrata wody ze skóry większa. Dopiero po 3. roku skóra upodabnia się do skóry rodziców.
Coraz więcej słyszymy o nadwrażliwej skórze dziecka, skórze atopowej, z problemami. Jak dbać o taką skórę?
Przede wszystkim odpowiednie oczyszczanie i pielęgnacja
U małych dzieci nie powinno się stosować gorących i długich kąpieli i używać niewłaściwych kosmetyków. Wysoka temperatura to nie wszystko – powinniśmy też zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pokojach.
Klasyczne mydła, ze względu na zasadowy skład, u osób cierpiących na nadwrażliwość skóry bądź AZS mogą wywoływać silne podrażnienia, zaczerwienienia i świąd.
„Mydło wszystko umyje, nawet uszy i szyję”
Śpiewano nam w dzieciństwie, wspierając wdrożenie odpowiednich nawyków higienicznych. Niestety, drogeryjne mydła pełne są substancji mogących wysuszać i podrażniać wrażliwą skórę zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. W efekcie częstego mycia dłoni klasycznym mydłem skóra staje się zaczerwieniona, sucha, mogą pojawiać się na niej pęknięcia i małe ranki.
Częste mycie skraca…zdrowie?
„Do objawów ostrego wyprysku kontaktowego należą grudki na zaczerwienionej suchej skórze, czasem z obecnością pęcherzyków wypełnionych treścią surowiczą. Częstym objawem towarzyszącym jest świąd, uczucie pieczenia, a w niektórych przypadkach także ból. Może dochodzić również do złuszczania się naskórka oraz przewlekłej szorstkości skóry.” – zauważa dr Marek Pleskot, pediatra.
Co zawiera tradycyjne mydło?
- W składzie tradycyjnych mydeł znajdziemy sole sodowe lub potasowe wyższych kwasów tłuszczowych o odczynie zasadowym.
- Na skórze, która naturalnie ma odczyn kwaśny, dochodzi do reakcji chemicznej (kwasu z zasadą) wywołującej stan zapalny.
- Powszechnie stosowane mydła wysuszają skórę, ponieważ wypłukują naturalne czynniki nawilżające, wymywają związki lipidowe i proteinowe oraz przyczyniają się do naruszenia równowagi hydrolipidowej naskórka.
- Podrażnienia związane z częstym myciem rąk oraz nieustannym ich osuszaniem mogą pojawić się w pierwszych chwilach po kontakcie z substancją drażniącą.
- Zmiany na skórze, wywołane wypryskiem kontaktowym, nie przekraczają miejsca kontaktu.
- Po usunięciu substancji drażniącej nie nasilają się i stopniowo wygasają.
- Objawy mogą ulegać nasileniu, z czasem prowadząc do zaostrzenia stanów zapalnych.
Jak więc radzić sobie z problemem?
„Podobnie jak w wielu innych problemach skórnych, podstawą leczenia wyprysku z podrażnienia jest właściwa pielęgnacja. Najważniejsze jest nie szkodzić, zatem chronić skórę przed podrażnieniem. Podstawą jest więc dobre mydło i nauka delikatnego starannego osuszania, odpowiednio chłonnym ręcznikiem” radzi dr Marek Pleskot.
Co nowego na rynku?
Z pomocą przychodzi marka EMOTOPIC oferując nowość – Emolientową kostkę myjącą do twarzy i ciała. Myjąca kostka [syndet] przeznaczona jest do codziennej pielęgnacji i oczyszczania skóry delikatnej, wrażliwej, skłonnej do podrażnień, zaczerwienień oraz dla skóry chronicznie suchej i atopowej. Rekomendowana jest dla dzieci i dorosłych bez ograniczeń wiekowych.
Co zawiera kostka myjąca Emotopic? Samo dobro!
- Bogaty skład naturalnych olejów: konopny, canola, awokado oraz odżywczego murumuru butter, który przywraca optymalne nawilżenie skóry, przeciwdziałając wysuszeniu, podrażnieniom i uczuciu napięcia.
- W odróżnieniu od tradycyjnego mydła, kostka emolientowa ma neutralne pH i zawiera niezwykle łagodne, substancje powierzchniowo czynne, które nie naruszając warstwy lipidowej skóry, zapobiegają jej wysuszeniu podczas oczyszczania.
- Kostka myjąca wykazuje wysoką skuteczność w niwelowaniu dolegliwości skóry suchej i wrażliwej, wzmacniając fizyczne właściwości barierowe naskórka, kojąc i łagodząc objawy podrażnienia.
- Kostka 100g kosztuje około 21zł.
Polecam wszystkim, szczególnie teraz, kiedy skóra wysusza się jeszcze bardziej i musimy poświęcić jej więcej uwagi. Pamiętajmy, że nie tylko nas piecze skóra. Nasze dzieci, również mogą odczuwać dyskomfort, nawet nie mając problemów ze skórą.
[…] Jak pielęgnować atopową skórę? Zobacz tutaj. […]