Nieuchronnie zbliża się koniec wakacji, a wraz z nim powrót do szkoły. Rodzice planują zakup wyprawki szkolnej dla swoich dzieci. Wśród wielu rzeczy na liście znajduje się plecak bądź tornister. Ma być fajny, modny i kolorowy. Czy aby na pewno to najważniejsze kryteria wyboru? Nasze dzieci noszą na swoich plecach często więcej niż powinny. Odpowiednio dobrany tornister może uchronić kręgosłup dziecka przed wadami. Czym kierować się podczas doboru plecaka? Kiedy lepiej wybrać tornister? Przeczytajcie proszę, co o tym sądzi lekarz.
Czym się różni tornister od plecaka?
Różnica między tornistrem a plecakiem jest dość duża.
Tornister jest bardziej usztywniony, przede wszystkim ma wyprofilowany tył. Dzięki temu sylwetka dziecka jest bardziej wyprostowana. Posiada również wiele przegródek, które ułatwiają organizację książek i przyborów szkolnych. Doskonały dla młodszych dzieci, które rozpoczynają przygodę ze szkołą.
Plecak posiada luźny kształt, nie jest sztywny, tylna ściana jest uszywniona w delikatnym stopniu albo wcale (można znaleźć plecaki z porządnie wyprofilowane). Plecak jest praktyczniejszy, można go wykorzystać na wyjazdy, terningi itp. Będzie bardziej odpowiedni dla starszych dzieci, nastolatków.
Jak dobrać tornister / plecak:
- Ważniejsza jest konstrukcja tornistra/plecaka niż wzornictwo i kolor.
- Tornistry zwykle są lepiej usztywnione i wyprofilowane, więc powinny być bardziej odpowiednie dla młodszych dzieci.
- Można zakupić plecak, który również posiada odpowiednio wyprofilowany tył i spełnia inne walory tornistra.
Na co szczególnie zwrócić uwagę?
- Tylna ścianka tornistra powinna być usztywniona, węższa niż szerokość barków i nie dłuższa niż 8 cm poniżej talii z miękkim wyścieleniem amortyzującym plecy. Górna krawędź powinna znajdować się na wysokości ramion. Tornister powinien dobrze przylegać do pleców.
- Dobre szelki są szerokie, miękkie, profilowane tak aby równo układały się na obu ramionach. Nie powinny zsuwać sie z ramion. Długość powinna być dostosowywana do rosnącego dziecka. Lepiej gdy są spinane na klatce piersiowej i w talii miękkim pasem jeśli dziecko musi nosić tornister ponad pół godziny.
- Dobrze jeśli tornister ma sztywne dno z gumowymi kółkami i można go ciągnąć jak walizkę.
- Znaczenie ma materiał, z którego szkolny bagaż jest wykonany. Powinien być wodoodporny. Może być bardziej trwały, ale nie powinien być zbyt ciężki.
- Pożyteczne są odblaskowe elementy dzięki którym dziecko będzie lepiej widoczne na drodze.
Całkowita waga wypełnionego tornistra nie może przekraczać 15% wagi dziecka – optymalnie do 10%.
- Jego zawartość powinna być dobrze rozłożona: cięższe rzeczy układa się na dole i bliżej ciała.
- Należy pakować tylko najbardziej potrzebne rzeczy na dany dzień, a resztę pozostawić w domu lub w szkole.
- Ważne jest także podnoszenie ciężkich rzeczy. Aby podnieść ciężki tornister należy kucnąć i podnieść się razem z tornistrem pionowo do góry, a nie schylać się po niego.
- Trzeba też pamiętać o ćwiczeniach dla dziecka, dzięki którym nasza pociecha będzie miała szansę na silne mięśnie pleców i zdrowy kręgosłup. Do szkoły powinna maszerować zawsze prosto i radośnie.
Każdy z nas chciałby spełnić życzenie dziecka, pamiętajmy jednak, że tu chodzi o jego zdrowie – bądźcie rozsądni. Życzymy Wam szczęśliwego i zdrowego nowego roku szkolnego!
Porady udzielił Doktor Marek Pleskot, lekarz dzieci, który od od 22 lat prowadzi gabinet pediatryczny. Wie o co pytają rodzice i wie czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.