Strona główna Aktualności Zadławienie u dzieci w różnym wieku. Czy wiesz co zrobić? Jak wykonać...

Zadławienie u dzieci w różnym wieku. Czy wiesz co zrobić? Jak wykonać ratunkowe uciśnięcia nadbrzusza?

0

Zadławienie u przytomnego niemowlęcia

(reagującego na bodźce, jak dotyk czy głos)

Co robić?

  1. Podnieś dziecko, usiądź lub przyklęknij. Tak jak pokazano na zdjęciu, połóż je na brzuchu na swoim przedramieniu (pod kątem około 60 stopni w stosunku do twojego tułowia), z główką zwróconą ku dołowi. Palcami dłoni podtrzymuj głowę dziecka. Unikaj uciskania szyi. Przedramię podtrzymujące dziecko połóż na udzie, zapewniając w ten sposób stabilne oparcie.
  2. Środkową częścią drugiej dłoni uderz pięciokrotnie w plecy dziecka między łopatkami. Twoje zdecydowane i silne uderzenia mogą spowodować wypadnięcie ciała obcego blokującego drogi oddechowe.
  3. W razie braku rezultatu tych czynności połóż wolną rękę na plecach dziecka, przedramieniem przytrzymaj tułów i kilkakrotnie obróć je o 180 stopni (brzuszkiem do góry i do dołu). Czynnośc tę powtórz kilkakrotnie.
  4. Jezeli dziecko nadal się dławi, połóż swoje dwa palce na mostku dziecka około 1cm ponizej poziomu sutków (ale tak, aby były powyżej dolnego końca mostka) i pięciokrotnie, co sekundę uciśnij mostek na głębokość 2-3cm. Celem jest usunięcie niedrożności, a nie wykonywanie wszystkich 5 uciśnięć, czyli zaprzestajemy, gdy dziecko zacznie oddychać.
  5. Jeżeli te zabiegi nie przynosza efektu, wezwij pomoc lekarską (tel. 999) i powtarzaj procedury z punktów 2-4. Uderzenia między łopatki i uciskanie mostka powtarzaj do czasu wypadnięcia ciała obcego, albo gdy dziecko przestanie reagować na bodźce i konieczna będzie reanimacja.
  6. Jeżeli przedmiot, którym zakrztusiło się dziecko, jest widoczny w buzi i jesteś pewien, że możesz go chwycić, wyciągnij go jednym delikatnym ruchem palca. W przeciwnym razie nie próbuj go wyjmować, gdyż możesz wepchnąć jeszcze głębiej.
  7. Jeżeli dziecko nie oddycha, natychmiast rozpocznij zabiegi reanimacyjne.

Zadławienie u przytomnego dziecka po pierwszym roku życia

  • Uderzenia w okolicę międzyłopatkową sa skuteczniejsze, jeśli dziecko jest ułożone głową w dół, a dłoń nasza jest ułożona w łódeczkę.
  • Małe dziecko, podobnie jak niemowlę, może być ułożone w poprzek kolan ratownika.
  • Jesli to nie jest możliwe, utrzymuj dziecko nachylone do przodu i wykonuj od tyłu uderzenia w okolicę miedzyłopatkową.
  • Jeśli uderzenia w okolicę miedzyłopatkową są nieskuteczne, a dziecko jest nadal przytomne, uciskaj nadbrzusze.

Nie wykonuj uciśnięć nadbrzusza (manewru Heimlicha) u niemowląt, czyli u dzieci, które nie ukończyły roku.

Ratunkowe uciśnięcia nadbrzusza – co robić? 

  1. Stań lub uklęknij za dzieckiem, obejmij jego tułów, umieść swoje ramiona pod ramionami dziecka.
  2. Zaciśniętą pięść ułóż między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym.
  3. Upewnij się, że nie uciskasz wyrostka mieczykowatego lub dolnych żeber, bo może to doprowadzić do urazu jamy brzusznej.
  4. Chwyć pięść drugą ręką i mocno pociągnij ręce do siebie i ku górze.
  5. Powtórz tę czynność 5 razy.
  6. Po wykonaniu uciśnięć klatki piersiowej lub nadbrzusza należy ponownie ocenić stan dziecka.
  7. Jeśli przedmiot nie został usunięty i poszkodowany jest wciąż przytomny, konieczne jest wykonywanie sekwencji uderzeń w okolicę międzyłopatkową i (u dzieci powyżej roku) uciśnięcia nadbrzusza.
  8. Należy zadzwonić lub wysłać kogoś po pomoc, jesli ona jeszcze nie dotarła. Na tym etapie działań nie należy zostawiać dziecka samego

999 – Pogotowie Ratunkowe,

112 – Służby Ratunkowe

Jeśli przedmiot został usunięty, należy ocenić stan kliniczny dziecka. Istnieje możliwość, że małe fragmenty mogły pozostać w drogach oddechowych i spowodować powikłania.

W razie jakichkolwiek wątpliwości konieczne jest zasięgnięcie porady medycznej. Uciśnięcia nadbrzusza mogą spowodować powstanie obrażen wewnętrznych, dlatego każdy poszkodowany leczony w ten sposób powinien być zbadany przez lekarza.

 

Radził Doktor Marek Pleskot, lekarz dzieci, który od od 22 lat prowadzi gabinet pediatryczny. Wie o co pytają rodzice i wie czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here