Strona główna Aktualności Koronawirus u dzieci – jak przebiega? Jak się chronić przed COVID-19.

Koronawirus u dzieci – jak przebiega? Jak się chronić przed COVID-19.

0

Mleko się rozlało. Nie trzeba było długo czekać, żeby koronawirus przyszedł do naszego kraju. Na dzień dzisiejszy potwierdzono sześć przypadków zarażenia. Wiemy, że koronawirus najgroźniejszy jest dla osób starszych i chorujących przewlekle. A co z dziećmi?

New York Post donosi, że „dzieci mogą być tajnymi nosicielami koronawirusa, czyli mogą się zarazić, ale nie wykazują objawów choroby”. Jak dotąd nie ma też przypadku śmiertelnego u dzieci.

„Przedstawiono również raport w sprawie 10-letniego chłopca, który był w epicentrum epidemii w chińskim mieście Wuhan i nie wykazywał żadnych objawów wirusa. Ale gdy jego rodzice nalegali, aby lekarze przebadali go, zdiagnozowano u niego wirusa, podaje czasopismo medyczne Lancet.

Fakt, że dzieci mogą się zarazić, ale nie wykazują objawów choroby, stanowi zagrożenie dla pediatrów.”

Koronawirus 2019-CoV

Koronawirus 2019-CoV z Wuhan jest wirusem, który został zidentyfikowany w grudniu 2019 roku w Chinach i w ciągu kolejnych tygodni wywołał epidemię zachorowań na COVID-19.

COVID-19

COVID-19 jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, która przy ciężkim przebiegu może być śmiertelna. Do jej głównych objawów należą:

Wirus przenosi się drogą kropelkową przy kontakcie z osobą zakażoną.

Jak się chronić i czego uczyć dzieci?

Myj ręce

Wiemy, że do zarażenia dochodzi drogą kropelkową (poprzez kichanie, kaszel). Osoba zarażona kichając i nie zakrywając buzi przenosi wirus w różne miejsca, często zakrywa buzię dłońmi, potem dotyka różnych przedmiotów – poręczy, klamek itp. dlatego tak ważne jest częste MYCIE RĄK.

Wystarczy myć ręce wodą z mydłem, lub dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%) i tu uwaga! trzymajmy te środki z dala od maluchów, mogą doprowadzić do zatrucia.

„Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV. Mycie rąk z użyciem wodą z mydłem zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.”

Zachowaj bezpieczną odległość

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę. Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak zakażenie koronawirusem, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.

Unikaj dotykania oczu, ust i nosa.

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Nie strasz dzieci

Wiemy, że w placówkach (szkoła, przedszkole) dzieci zostały poinformowane o sytuacji, o częstym myciu rąk. W szkołach przy wejściach wiszą dozowniki z płynami dezynfekującymi. Edukacja w tym temacie jest wzorowa. Dzieci nie potrzebują w domu paniki i niepokoju związanego z zakażeniem. Dzieci potrzebują spokoju i pewności, że my panujemy nas sytuacją, że je ochronimy. Nie dajmy się ponieść niepotrzebnym emocjom.

Czy powinniśmy bać się nowego koronawirusa Cov z Chin?

Nie należy wpadać w panikę ani przesadnie się bać, ważne jest natomiast, żeby zachować należytą ostrożność.

  • Obserwuj co się dzieje, czytaj komunikaty Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
  • Unikaj podróżowania do krajów, gdzie zagrożenie jest duże.
  • Unikaj przychodni lekarskich bez większego powodu – przeziębienie można wyleżeć w domu, receptę można wziąć przez internet (e-recepta).
  • Galerie handlowe – jeśli musisz – zrób plan, gdzie chcesz wejść, po to by nie snuć się kilka godzin – możesz złapać grypę i inne fajne wirusówki.

Wirusy są dla człowieka groźniejsze niż bakterie?

„Bakterie są do siebie bardzo podobne, a wirusy się bardzo od siebie różnią. Tworzenie antybiotyku polega na znalezieniu wspólnego czynnika u bakterii i znalezieniu sposobu, jak go zablokować. W przypadku wirusów nie ma punktów wspólnych i nie jesteśmy w stanie opracować uniwersalnego leku. Jednakże prowadzi się próby działania na organizm, a nie na samego wirusa. Umożliwiłoby to modulację odpowiedzi naszego organizmu i hamowanie zakażenia różnymi patogenami.” Medycyna Praktyczna

Rodzice i dziadkowie

Powiadom swoich rodziców i dziadków o aktualnym zagrożeniu. Niech będą świadomi, co może im grozić, szczególnie jak są chorzy i mają słabą odporność. Przekaż, żeby nie bagatelizowali tematu. Oni są najbardziej zagrożeni.

Dużo zdrowia kochani! Trzymajcie się. Mama Zdrowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here