Ferie, choroba, nuda…Co robić, kiedy już wszystkie pomysły się skończyły albo już nie masz siły wymyślać? Z pomocą przychodzą producenci zabawek, wydawnictwa oraz telewizor…
Wiem, że chwytacie się wszystkiego, aby zainteresować swoje pociechy i zyskać dla siebie pół godziny na odpoczynek, albo na ugotowanie obiadu – wszak nie w każdym domu jest babcia czy gosposia 🙂 – w moim nie ma ani jednej, ani drugiej.
Ja najczęściej wybieram opcję drugą – czyli wydawnictwa. Poniżej przedstawiam nowości z Wydawnictwa Egmont – dla dzieci w różnym wieku, dla chłopców i dla dziewczynek.
Akademia Mądrego Dziecka
Książeczki dla najmłodszych Bobas odkrywa naukę pochodzą z serii Akademia Mądrego Dziecka to ciekawa pozycja dla dwulatków i trzylatków – dla roczniaków też 🙂
Akademia Mądrego Dziecka to seria książeczek dla najmłodszych dzieci w różnych kształtach i formatach, które zachęcają do nauki przez zabawę. Każda publikacja to wspaniała rozrywka wspomagająca rozwój.
Kartonowe książeczki z wyciętymi kształtami, ruchomymi obrazkami,a także proste kolorowanki dla maluchów, barwne wydzieranki czy książeczki ze zmywalnym pisakiem świetnie rozwijają zdolności manualne, a przy okazji poruszają bliskie maluchom tematy i zaspokajają ich ciekawość.
Gry dla dwulatka
Alternatywą dla książeczek są gry. 12 lutego była premiera dwóch gier planszowych opartych na bestsellerowej serii powyższych książek Akademia Mądrego Dziecka.
- Obie gry idealnie nadają się jako pierwsze planszówki dziecka i są rekomendowane dla wszystkich młodych graczy od 2 roku życia.
- Badania dowodzą, że ten okres w rozwoju dziecka jest najbardziej odpowiedni na wprowadzanie różnych nowych aktywności.
- Dwulatki mają już możliwość wchodzenia w krótkie interakcje z innymi i jest to najlepszy moment, żeby
zaproponować im pierwsze gry. - Planszówki to najlepszy stymulator rozwoju
dzieci, ponieważ za pomocą jednej zabawy możemy stymulować wiele obszarów rozwojowych.
Gra Mniam
Ma na celu:
- naukę nazw owoców i warzyw
- naukę nazw kolorów
- naukę liczenia i określania ilości (ile masz, kto ma więcej)
- rozwijanie kompetencji społecznych.
Przebieg gry:
Gracze rzucają kostką i starają się zdobyć jak najwięcej soczystych owoców i warzyw. Gracz, który schrupie ostatni przysmak ze stołu, dostaje w nagrodę owocowy sok. Dzieci poznają owoce i warzywa oraz ich kolory. Nauczą się je liczyć oraz porządkować w zbiory. Gra promuje również zdrowe nawyki żywieniowe.
Wiek graczy: 2+
Liczba graczy: 2-4 osoby
Gra Zwierzątka
Ma na celu:
- naukę nazw kolorów
- naukę nazw zwierzątek
- naukę kształtów poprzez mowę i dotyk
- ćwiczenie zmysłu dotyku
- ćwiczenie mięśni dłoni i palców (chwytanie)
- rozwijanie interakcji społecznych
Przebieg gry:
Gracze losują z woreczka figury i dopasowują je do zwierzątek na stole. Każdy stara się znaleźć figury pasujące do swojego zwierzątka, ale łatwo się pomylić i pomóc przeciwnikowi. Kto
pierwszy zdobędzie wszystkie figury, wygrywa. Dzieci poznają kształty za pomocą wzroku i dotyku. Ćwiczą przy tym dłonie i palce, czyli małą motorykę.
Wiek graczy: 2+
Liczba graczy: 2-4 osoby
Naprzód oraz Minecraft – czyli to co lubią i chłopcy i dziewczynki.
„Naprzód. Kocham ten film”
Nastoletni bracia, elfy Ian i Barley, wyruszają w epicką podróż pełną przygód, wyzwań i niebezpieczeństw. Chcą odnaleźć w nowoczesnym świecie odrobinę magii, a jednocześnie –
spędzić jeden dzień z nieżyjącym od lat ojcem. Przepiękna, wzruszająca, a przy tym zabawna opowieść o dorastaniu, przyjaźni i poszukiwaniu swego miejsca w życiu to propozycja
zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników. Śledząc perypetie filmowych bohaterów na kartach książki, czytelnik ma szansę raz jeszcze przeżyć historię znaną z dużego ekranu,
wrócić do scen, które wzbudziły najwięcej emocji, a przede wszystkim – przekonać się do samodzielnego czytania!
Grupa docelowa: 3-7 lat
„Minecraft. Zwierzęta. Album przygód z naklejkami”
To kopalnia praktycznej wiedzy o zwierzętach z
najróżniejszych biomów Minecrafta, a także wiele godzin wciągającej zabawy dla początkujących i zaawansowanych graczy.
Dzieci poznają zwierzęta ze świata Minecrafta, rozwiązując zadania i przyklejając naklejki.
Stworzą karawanę lam, pomogą genialnemu naukowcowi Monty’emu przewieźć kurczaka i lisa przez rzekę, a także dowiedzą się, jak zafarbować stado owiec. Na koniec można uzupełnić naklejkami lodowatą scenerię śnieżnej tajgi oraz dzikiej dżungli. Do wykorzystania masz aż 500 naklejek.
„Zwierzęta. Album przygód z naklejkami”
Grupa docelowa: 8-12 lat
KOMIKSY!
To co najfajniejsze zostało na koniec – czyli komiksy.
Kamila i Konie. Miłość Oceana, tom 1
Humorystyczna opowieść nie tylko dla miłośników koni, ale dla wszystkich dzieci i dorosłych!
Kamila ma dziesięć lat i ciągle szuka hobby, którym mogłaby się zajmować. Codziennie przechodzi obok nowego klubu jeździeckiego, ale uważa, że konie są niebezpieczne. Dopiero
przypadek sprawia, że dziewczynka wchodzi w posiadanie rocznej karty członkowskiej klubu… Czy przezwycięży swój strach do wielkich zwierząt? Czy spotka jakieś miłe konie? Czy jazda w siodle wymaga poświęceń? Dowiecie się tego wszystkiego, czytając historie o Kamili i niezwykłych wierzchowcach!
Sisters. Przysięgam, naprawdę!
Czternasty tom humorystycznej serii o perypetiach dwóch sióstr: nastoletniej Wendy i o kilka lat młodszej Marine.
Marine to niepoprawna kłamczucha. Obojętnie, czy opowiada koleżankom o motylach, czy tacie o swoich stopniach, czy mamie o tym, kto stłukł szklany blat stołu – zawsze zmyśla. Nie
potrafi się powstrzymać. Niedługo będzie miała nos jak Pinokio… Co gorsza, ona i jej siostra twierdzą, że to rodzice nauczyli je oszukiwać!
Jakie korzyści płyną z czytania?
Wyniki badań wskazują, że:
- u słuchających maluchów nie tylko ROZWÓJ JĘZYKOWY JEST SZYBSZY, ale także mają WIĘKSZĄ ZDOLNOŚĆ SKUPIENIA UWAGI;
- tym samym edukacja szkolna będzie efektywniejsza;
- mali słuchacze CHĘTNIEJ BĘDĄ SIĘ BAWIĆ Z INNYMI DZIEĆMI;
- mniej się obawiać krótkich rozstań z rodzicami,
- RZADZIEJ BĘDĄ SIĘ STRESOWAĆ I REAGOWAĆ AGRESYWNIE.
Uważa się, że jednym z najważniejszych mechanizmów powstrzymujących ludzi przed zachowaniami agresywnymi jest EMPATIA. Można przypuszczać, że na empatię przedszkolaka wpływa fikcja literacka.
Czy czytanie dzieciom daje korzyści rodzicom?
Można przypuszczać, że rodzice są szczęśliwi gdy ich dziecko jest radosne, a jeszcze bardziej gdy ich potomek ukończy dobre szkoły.
Małomówni opiekunowie mają szansę nauczyć się rozmawiać z dziećmi. Tym samym mają szansę, że na pytanie: co było w szkole? usłyszą bardziej rozbudowana wypowiedź od stwierdzenia, że „dobrze – lekcje były”.
Czytając można się uczyć empatii i zrozumienia (nawet własnego dziecka) w każdym wieku, nawet jeśli literatura wydaje się infantylna.
Miłego czytania! 🙂