Pamiętamy o mleku w pierwszym roku życia, ale później zbyt szybko zapominamy. Ocenia się, że 80% dzieci po pierwszym roku życia wypija zbyt mało mleka i napojów mlecznych. Starszym, zdrowym dzieciom mleko również się należy, choć nie samym mlekiem młody człowiek żyje – mówi dr Marek Pleskot.
Kiedy zakończysz karmić piersią
- Dzieciom, które już nie są karmione piersią, eksperci amerykańscy zalecają podawanie mleka krowiego i jego przetworów o zmniejszonej zawartości tłuszczu, maksymalnie do 1,5%.
- W Polsce takie zalecenia są rekomendowane po 3cim roku życia.
Według wciąż aktualnej wiedzy, tłuszcz w mleku i jego przetworach, jest korzystniejszy od tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, więc proponuję go nie ograniczać w 3 pierwszych latach.
Jakie bogactwo kryją w sobie naturalne produkty mleczne?
- Produkty mleczne są nie tylko bardzo dobrym źródłem białka, ale także wapnia i innych składników mineralnych, oraz witamin.
- Ocenia się, że w diecie dzieci występuje 40% niedobór wapnia.
- Warto zadbać, aby w diecie znalazło się nie tylko mleko, lecz także fermentowane napoje mleczne kefir i jogurt, najlepiej naturalne, ze względu na obecność bakterii probiotycznych. Można je „dosmaczyć” owocami.
- Z serów należy wybierać sery twarogowe, rzadziej podpuszczkowe, odznaczające się większą zawartością tłuszczu i soli.
Zalecana ilość mleka
Dzieciom 2-3 letnim zalecane jest 600 ml, a starszym do 720 ml mleka.
Dzieci w wieku szkolnym mogą dostać nawet 1 szklankę na posiłek, młodsze lepiej pół szklanki.
Preparaty reklamowanego mleka typu „junior” nie są uznawane (przez ekspertów) za bardziej wartościowe od innych produktów mlecznych.
Warto pamiętać, że:
- podzielenie porcji dobowej mleka i jego przetworów na 3 posiłki u młodszych i 2-3 u starszych dzieci zapewnia większą różnorodność pokarmów, a w różnorodności pożywienia jest siła zdrowia.
- 120 ml mleka możemy zastąpić taką samą ilością kefiru, 75 gramami jogurtu naturalnego, 20 g sera białego, 1 plasterkiem sera żółtego, 10 g leniwymi pierogami.
Maluchu – pij mleko, aby być dużym i silnym!
Radził Doktor Marek Pleskot, lekarz dzieci, który od od 22 lat prowadzi gabinet pediatryczny. Wie o co pytają rodzice i wie czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.