Strona główna Aktualności Alergia u dzieci – fakty i mity.

Alergia u dzieci – fakty i mity.

1
Foto michal-bar-haim
Foto michal-bar-haim

Medycyna faktów i medycyna hipotez

Dla lekarza podstawą wiedzy jest medycyna oparta na faktach. Gdy brak wiarygodnych dowodów musimy korzystać z mniej pewnych doniesień naukowych. Istnieje więc medycyna faktów i znacznie rozleglejsza medycyna hipotez. Mijające lata i kolejne badania pozwalają weryfikować dotychczasową wiedzę. Często wypaczone hipotezy stają się mitami czyli nieprawdami. Gorzej, jeśli mity ciągle mają się dobrze i szkodzą.

Aktualnie w pediatrii wiele mitów dotyczy alergii. Oczywiście alergia istnieje, potrafi być nawet bardzo groźna, ale szczęśliwie nie jest jeszcze aż tak wszechobecna, jak się wydaje. Profilaktyka alergii jest konieczna, i musi być sensowna. W ostatnich latach zmieniają się rekomendacje, bo zmienia się wiedza. Zupełnie inaczej podchodzimy do profilaktyki dietetycznej niż przed laty. Udowodniono, że bez sensu są profilaktyczne ograniczenia pokarmowe u kobiet w ciąży.

Wprowadzanie pokarmów do diety dziecka

Wykazano, że opóźnianie wprowadzania do diety dziecka pokarmów uznawanych za mogące wywoływać alergię prowadzi do odwrotnych efektów niż zakładano. W USA uznano, że wiele ciężkich reakcji uczuleniowych na orzechy (tam problem jest największy) wynika z bezwzględnego ich unikania w pierwszych latach życia. Aktualne wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrii
są skrajnie odmienne. Zachęcają niemowlęta do oblizywania łyżeczki po maśle orzechowym. Udowodniono, że odpowiednio wczesny kontakt z alergenami w małych ilościach stymuluje tolerancję ich większych dawek w przyszłości.

Dieta podczas karmienia piersią 

W Polsce nadal wiele karmiących matek jest głodzonych bez powodu, ze szkodą dla siebie i dziecka.
To wszystko jest znane rodzicom moich pacjentów oraz czytelnikom poradnika „Niemowlę” Marka Pleskota. Niestety zasięg przekazu wiedzy medycznej jest ograniczony. Stare hipotezy są wciąż żywe w naszym społeczeństwie. Nieustannie słyszę, że sucha skóra i krostka, to efekt odżywiania mamy. Owszem, dieta może mieć znaczenie, ale nie w takim stopniu i nie przy objawach niespełniających kryteria ustalone przez mądrych w temacie.

Zobacz również: Czy matka karmiąca powinna uważać na to co je?

Właściwa pielęgnacja skóry dziecka

Nie można doszukiwać się patologii w fizjologii. Zapominamy, że skóra niemowlęcia jest bardzo wrażliwa z powodu wieku.
Tym samym jest bardziej podatna na wysuszenie, otarcia, stany zapalne oraz nadkażenia. Musi być właściwie pielęgnowana. Powinno się stosowac specjalne kosmetyki natłuszczające, które będą łagodziły objawy i wspomagały leczenie – przede wszystkim do mycia np. delikatny, kremowy żel do mycia.

Kosmetyki powinny być rekomendowane dla dzieci i nie zawierać sterydów.

Dobre kosmetyki emolientowe:

  • natłuszczają, koją i łagodzą objawy podrażnienia – świądu, zaczerwienienia czy pieczenia,
  • zmniejszają uczucie dyskomfortu oraz suchości skóry,
  • wzmacniają fizjologiczne właściwości barierowe naskórka,
  • zapobiegają stanom zapalnym oraz przywracają zdolność skóry do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.

Ja polecam Emotopic. Kosmetyki na bazie natualnych olejów, które posiadają wysoki stopień tolerancji.

Problemy skórne a alergia

Nie trzeba mieć alergii, aby skóra miała większe skłonności do wysuszania. Skóra u różnych osób bywa różna i to nie tylko ze względu na karnację. Kondycja skóry zależy od genów odpowiedzialnych za białka skóry takie jak filagryna oraz lipidy np. ceramidy i inne składowe. Geny podobnie wpływają na nasze włosy. Fryzury mamy w różnych kolorach, ale również włosy mają zmienną grubość i gęstość. Włosy można stracić w przebiegu chorób lub mężczyzna może naturalnie wyłysieć. Szybciej je stracimy, gdy ich kondycja będzie słabsza. Nie spotkałem żadnych danych naukowych, że alergia jest przyczyną powszechnego łysienia. Owszem, słyszałem, że cienkie włosy świadczą o zakażeniu pasożytami, ale w ten mit nie wierzę.

Zobacz również – Alergia pokarmowa u dzieci czy atopowe zapalenie skóry? Co wywołuje alergię i jak postępować.

Radził Doktor Marek Pleskot, lekarz dzieci, który od od 22 lat prowadzi gabinet pediatryczny. Wie o co pytają rodzice i wie czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here