Strona główna Aktualności Spacer podczas przeziębienia, gorączki czy przyjmowania antybiotyków – pediatra radzi.

Spacer podczas przeziębienia, gorączki czy przyjmowania antybiotyków – pediatra radzi.

Nadchodzi jesień, a wraz z nią sezon na przeziębienia. Dzieci przebywające w żłobkach, przedszkolach czy szkołach są narażone bardziej na atak wirusów i bakterii. Niestety nie da się przed nimi uchronić.  Bywa, że dziecko ma "tylko" katar lub lekki kaszel. Często jednak choroba jest cięższa i wymaga leczenia antybiotykiem. Co wtedy, kiedy pogoda jest jeszcze bardzo ładna, jest ciepło i nie pada? Czy można wyjść z dzieckiem na spacer? Czy lepiej pozostać w domu? Kiedy kategorycznie nie można wychodzić? Przeczytaj porady dr Marka Pleskota

0
Foto michael-podger
Foto michael-podger

Kiedy nie powinno się wychodzić na spacer?

  • Kiedy dziecko jest ciężko chore, osłabione, apatyczne – wtedy musi odpoczywać.
  • Podczas nawracającej wysokiej gorączki, wymiotów, biegunki, bólów i podobnych dolegliwości lepiej pozostać z dzieckiem w domu.
  • Kiedy dziecko ma zapalenie oskrzeli, płuc, ucha czy spojówek, przyjmuje antybiotyk.

Warto, żeby lekarz skontrolował dziecko po przebytej chorobie, zanim powróci ono do swoich codziennych zajęć i aktywności.

Kiedy można wyjść na spacer z chorym dzieckiem?

Przeziębione dziecko, które jest ruchliwe i chce się bawić rodzice często – niesłusznie kładą do łóżka, twierdząc że to pomoże mu szybciej dojść do zdrowia. To niestety mylne myślenie. Niewielkie przeziębienie i reżim domowy może być ciężkie do zniesienia dla dziecka.

  • Na spacer można wychodzić nawet z maleńkim zakatarzonym dzieckiem.
  • Chorobotwórczych zarazków na zewnątrz domu będzie zdecydowanie mniej.
  • Spacer bez wychładzania, zmęczenia i spocenia może poprawić znudzone samopoczucie przeziębionego a chłodne powietrze obkurczy jego śluzówki nosa i maluchowi łatwiej będzie oddychać.
  • Łatwo zauważyć czy maluch poleguje, czy ma dużo sił do biegania.
  • Dziecko „wózkowe” nie zmęczy się aktywnością spacerową.
  • Starsze przeziębione nie powinno biegać po podwórku, dopuszczalny jest spacer spokojny, sanatoryjny a nie sportowy.
  • Pamiętajmy o zdrowym spacerze – na świeżym powietrzu – nie w centrum handlowym czy merkecie.
  • Unikajmy skupisk ludzi.

Przeziębienie jest przeciwwskazaniem do hartowania czyli planowego kontrolowanego wychładzania.

Wietrzenie pomieszczenia

Dla wszystkich jest oczywiste, że pokój chorego trzeba wietrzyć, czyli wymieniać powietrze. Bynajmniej nie z racji zapachu, aczkolwiek to też ma znaczenie. Świeże powietrze napływa z zewnątrz, wygania stare i skutecznie zmniejsza stężenie zarazków w metrze sześciennym powietrza którym chory oddycha. Tym samym mamy zdrowszy klimat, mniej dodatkowych zarazków dla chorego. Oczyszczanie powietrza jest szczególnie istotne, gdy jednocześnie choruje kilka osób. Wymiana powietrza może również poprawić wilgotność i temperaturę powietrza.

Z chorym do lekarza, czy lekarz do dziecka?

Często zastanawiamy się, czy jechać z dzieckiem do lekarza czy bezpieczniej będzie wezwać go do domu. Oczywiście można zawieźć go do lekarza. Ważne, aby w poczekalni nie bawił sie z innymi pacjentami w wymianę zarazków.

Przed wyjazdem należy obniżyć temperaturę ciała dziecka jeśli przekracza 38°C. Na pewno mały pacjent po takiej wycieczce nie rozchoruje się bardziej, jeśli będzie ubrany stosownie do temperatury panującej na dworze. Ocena ciepłoty stóp i rąk u małych dzieci jest utrudniona, gdyż nawet ciepło ubrane miewają je chłodne. Istotna jest jednakże różnica pomiędzy chłodnymi a zimnymi. Rękawiczki są zdecydowanie bardziej wskazane u dziecka przeziębionego niż u zdrowego, co dla wielu rodziców jest mniej oczywiste niż ciepła czapka na uszach.

 

Radził Doktor Marek Pleskot, lekarz dzieci, który od od 22 lat prowadzi gabinet pediatryczny. Wie o co pytają rodzice i wie czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here