Strona główna Aktualności Ile mleka powinno pić dziecko po pierwszym roku życia?

Ile mleka powinno pić dziecko po pierwszym roku życia?

Pamiętamy o mleku w pierwszym roku życia, ale później zbyt szybko zapominamy. Ocenia się, że 80% dzieci po pierwszym roku życia wypija zbyt mało mleka i napojów mlecznych.

0
Ile mleka powinno pic dziecko? Foto unsplash.com

Pamiętamy o mleku w pierwszym roku życia, ale później zbyt szybko zapominamy. Ocenia się, że 80% dzieci po pierwszym roku życia wypija zbyt mało mleka i napojów mlecznych. Starszym, zdrowym dzieciom mleko również się należy, choć nie samym mlekiem młody człowiek żyje – mówi dr Marek Pleskot.

Ile mleka powinno pic dziecko? Foto unsplash.com
Ile mleka powinno pic dziecko? Foto unsplash.com

Kiedy zakończysz karmić piersią

  • Dzieciom, które już nie są karmione piersią, eksperci amerykańscy zalecają podawanie mleka krowiego i jego przetworów o zmniejszonej zawartości tłuszczu, maksymalnie do 1,5%.
  • W Polsce takie zalecenia są rekomendowane po 3cim roku życia.

Według wciąż aktualnej wiedzy, tłuszcz w mleku i jego przetworach, jest korzystniejszy od tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, więc proponuję go nie ograniczać w 3 pierwszych latach.

Jakie bogactwo kryją w sobie naturalne produkty mleczne?

  • Produkty mleczne są nie tylko bardzo dobrym źródłem białka, ale także wapnia i innych składników mineralnych, oraz witamin.
  • Ocenia się, że w diecie dzieci występuje 40% niedobór wapnia.
  • Warto zadbać, aby w diecie znalazło się nie tylko mleko, lecz także fermentowane napoje mleczne kefir i jogurt, najlepiej naturalne, ze względu na obecność bakterii probiotycznych. Można je „dosmaczyć” owocami.
  • Z serów należy wybierać sery twarogowe, rzadziej podpuszczkowe, odznaczające się większą zawartością tłuszczu i soli.

Zalecana ilość mleka

Dzieciom 2-3 letnim zalecane jest 600 ml, a starszym do 720 ml mleka.

Dzieci w wieku szkolnym mogą dostać nawet 1 szklankę na posiłek, młodsze lepiej pół szklanki.

Preparaty reklamowanego mleka typu „junior” nie są uznawane (przez ekspertów) za bardziej wartościowe od innych produktów mlecznych.

Ile mleka powinno pic dziecko? Foto unsplash.com
Czym zastąpić mleko? Foto unsplash.com

Warto pamiętać, że:

  • podzielenie porcji dobowej mleka i jego przetworów na 3 posiłki u młodszych i 2-3 u starszych dzieci zapewnia większą różnorodność pokarmów, a w różnorodności pożywienia jest siła zdrowia.
  • 120 ml mleka możemy zastąpić taką samą ilością kefiru, 75 gramami jogurtu naturalnego, 20 g sera białego, 1 plasterkiem sera żółtego, 10 g leniwymi pierogami.

Maluchu – pij mleko, aby być dużym i silnym!

 

Radził Doktor Marek Pleskot, lekarz dzieci, który od od 22 lat prowadzi gabinet pediatryczny. Wie o co pytają rodzice i wie czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here