Strona główna Aktualności Upał – zagrożenie dla dziecka i dla ciebie. Jak przetrwać?

Upał – zagrożenie dla dziecka i dla ciebie. Jak przetrwać?

Skutki upałów mogą być groźne dla życia. Udar cieplny to nie błahostka. Dochodzi do niego, gdy nasz układ termoregulacji ulega uszkodzeniu i organizm przestaje oddawać ciepło. Można go doświadczyć w gorącej kąpieli czy w gorącym i wilgotnym powietrzu. Także w zamkniętym samochodzie i budynku, nawet w cieniu, gdy na zewnątrz jest wysoka temperatura!

0
unsplash.pl

Jak twierdzą klimatolodzy, trzeba się będzie do tego przyzwyczaić. Upały (i nie tylko – ekstremalne zjawiska pogodowe) będą nam towarzyszyć coraz częściej i dłużej. Będą przy tym bardzo uciążliwe. Mamy do czynienia z zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Chroń dziecko przed słońcem.

Co należy robić w upały?

Dwa, trzy dni da się wytrzymać. Dwa tygodnie to już mordęga. I zagrożenie dla zdrowia.

Przy takich temperaturach trzeba osłaniać głowę, unikać bezpośredniego słońca i pić dużo wody. Ale jest niebezpieczeństwo, na które zwracamy mniejszą uwagę – udar cieplny spowodowany nie tyle przebywaniem na słońcu, co w dusznych, przegrzanych pomieszczeniach.

Udar cieplny to nie błahostka. Dochodzi do niego, gdy nasz układ termoregulacji ulega uszkodzeniu i organizm przestaje oddawać ciepło. Można go doświadczyć w gorącej kąpieli czy w gorącym i wilgotnym powietrzu. Także w zamkniętym samochodzie i budynku, nawet w cieniu, gdy na zewnątrz jest wysoka temperatura!

Pierwsze objawy to zazwyczaj złe samopoczucie, lęk, ból głowy.

Z czasem dołączają nudności, zawroty głowy, szybki, płytki oddech, wymioty. Chory ma mocno zaczerwienioną twarz, suchość w ustach, bardzo się poci. Ciało stara się za wszelką cenę oddać nagromadzone ciepło. Uwaga! Objawy udaru mogą być mylone z zatruciem pokarmowym czy przeziębieniem.

Skutki upałów to nie tylko brak koncentracji, ale problemy z układem krążenia czy oddechowym. Prawie 6 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze i nadmierny poziom cholesterolu we krwi.

W upały czują się oni gorzej i mają większe ryzyko incydentów kardiologicznych, takich jak zawał czy udar.

4 miliony mają astmę! Ona też nie lubi gorąca.

Polska, zresztą jak cała Europa, starzeje się. Niestety, wiele starszych osób ma choroby przewlekłe. Upał może nie tylko zaburzyć pracę serca czy płuc, ale też wpłynąć na poziom cukru we krwi. W takim wypadku naprawdę lepiej zostać w domu.

Foto unspalsh.com

To samo dotyczy małych dzieci, które nie mają jeszcze sprawnie działającego systemu termoregulacji. Do przegrzania i odwodnienia dochodzi u nich znacznie szybciej! I jest ono bardzo niebezpieczne, wręcz śmiertelne.

Na czas upałów warto przenieść dziecko na noc do pokoju, który jest najbardziej chłodny.

Gdy jest gorąco, ograniczmy też aktywność sportową, o ile nie jesteśmy wytrawnymi biegaczami i doskonale wiemy, jak radzić sobie z przegrzaniem czy odwodnieniem.

I jeszcze jedno – jeśli po drodze do pracy, szkoły, sklepu itp. poczujesz się gorzej, nie próbuj na siłę dotrzeć do domu. Od razu wejdź do pierwszego klimatyzowanego pomieszczenia, by ochłonąć. A gdy złe samopoczucie nie minie, powiedz o tym komuś, połóż się, wypij wodę, możesz ją bardzo lekko posolić (uzupełnisz w ten sposób sole mineralne). Na kark i głowę przyłóż chłodny kompres. Gdy nadal czujesz się źle, nie wstydź się wezwania karetki! Musisz poprosić o pomoc, tu chodzi o twoje życie i zdrowie. Pal sześć, co sobie pomyślą inni.

Artykuł powstał przy współpracy z doktorem Markiem Pleskotem – lekarzem dzieci, dziękujemy za podzielenie się cenną wiedzą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here