Strona główna Aktualności Alergie wiosenne – czy da się przed nimi uchronić? Pediatra odpowiada.

Alergie wiosenne – czy da się przed nimi uchronić? Pediatra odpowiada.

Alergiczne reakcje na pyłki nie wykluczają powszechnych w tym okresie przeziębień. Wręcz przeciwnie, nawet lekka infekcja otwiera furtki dla alergii, a alergia potęguje objawy zakażenia. Unikanie przeziębień jest więc konieczne, a z alergią należy walczyć - twierdzi dr Marek Pleskot. 

0
Foto enis-yavuz
Spacery podczas słonecznej i wietrznej pogody sprzyjają alergii. Foto enis-yavuz

Wiosna kalendarzowa już jest z nami, do życia budzi się nie tylko przyroda, ale również alergie. U wielu młodych ludzi widać na twarzy wiosenne „wzruszenie”. W oczach zaczerwienienie, łzawienie, swędzenie i obrzmienie powiek. Woda kapiąca z kichającego nosa również nie do ukrycia.

W tych charakterystycznych objawach można dostrzec okresowe alergiczne zapalenie spojówek i/lub sezonowy alergiczny nieżyt nosa. Z reguły takie objawy powtarzają się co roku w określonych miesiącach pylenia rośliny, na którą chory jest uczulony.

Alergiczne reakcje na pyłki nie wykluczają powszechnych w tym okresie przeziębień. Wręcz przeciwnie, nawet lekka infekcja otwiera furtki dla alergii, a alergia potęguje objawy zakażenia. Unikanie przeziębień jest więc konieczne, a z alergią należy walczyć – twierdzi dr Marek Pleskot. 

W razie wystąpienia objawów uczulenia należy przede wszystkim unikać dalszego kontaktu z alergenami, jeśli tylko to możliwe.

Jak unikać alergenów?

  • Wskazane jest częste przemywanie twarzy. Postarajmy się szybko przemyć oczy chłodną wodą czy solą fizjologiczną. Do oczu można przyłożyć chłodne, wilgotne kompresy z gazy.
  • Nos można płukać solą fizjologiczną. Gdy jest w aerosolu to nie jeden psik a wiele, aby woda wypłynęła z nosa.
  • Wskazane ograniczenie do minimum wychodzenia na zewnątrz w czasie słonecznej i wietrznej pogody.
  • Wskazane noszenie czapki z daszkiem i okularów (najlepiej najszczelniej okrywających oczy).
  • W sezonie pylenia nie należy nosić soczewek – dodatkowo podrażniają oczy i zatrzymują alergeny na powierzchni oka. Tarcie oczu powoduje nasilenie dolegliwości w oczach.
  • Podczas jazdy samochodem należy zamykać okna.
  • Nie wolno przebywać w pobliżu otwartych okien w czasie jazdy autobusem czy pociągiem,
  • Należy dokładnie myć ciało, szczególnie włosy i zmieniać odzież po powrocie do domu. Czapkę z daszkiem trzeba wytrzepywać a okulary przemywać.

Oczekując na wizytę lekarską…

Z reguły konieczna jest konsultacja lekarska. Oczekując na wizytę można doraźnie (do tygodnia) zakrapiać do oczu lek obkurczający naczynia spojówek, a do nosa obkurczający śluzówki nosa (dostępne bez recepty).

Lekarz oceni na ile problem wynika z zakażenia a na ile z alergii. Powiązanie pojawiania się objawów ze strony oczu/nosa jako skutku kontaktu z alergenami, bez cech zakażenia, zwykle pozwala na szybkie postawienie rozpoznania. W przypadku wątpliwości zleci konsultację u specjalisty w celu dalszej diagnostyki.

Badania 

Alergię mogą potwierdzić dodatnie wyniki testów skórnych z alergenami wziewnymi lub, rzadziej, pomiar swoistych IgE. Nie wszystko w testach wychodzi. Jeśli testy skórne nie wykażą alergii a objawy są typowe, to pacjent jest ważniejszy niż wyniki badań, więc i tak wymaga leczenia alergii.

Dodatnie wyniki testów mogą być pomocne w podjęciu decyzji o leczeniu odczulającym, pod nadzorem alergologa.

Leki

Zwykle lekarz przepisze specjalne leki. W okresowym zapaleniu spojówek stosuje się krople do oczu, które mają działanie przeciwzapalne. Zwykle zaczynają działać po kilku dniach. Jeszcze bardziej opóźnionego efektu można się spodziewać po lekach przeciwhistaminowych w formie syropów lub tabletek. Leki antyhistaminowe przede wszystkim są zalecane gdy występuje alergiczny nieżyt nosa.

U dzieci powyżej 4. roku życia można zastosować steryd donosowy. Nowoczesne preparaty o niskiej szkodliwości  mogą zmniejszyć objawy ze strony nie tylko nosa, ale i oczu.

Jeśli objawy alergicznego zapalenia spojówek nie ustępują pomimo leczenia po 2—3 tygodniach – konieczna jest konsultacja okulisty.

Przed sezonem pylenia roślin na które występuje uczulenie (w mediach pojawiają się informacje o stężeniu pyłków roślin) warto zapobiegawczo zastosować wyprzedzające leczenie dzięki czemu  późniejsze objawy alergii są o wiele słabsze. Planując urlop można rozważyć możliwość ucieczki ze strefy pylenia, czyli wyjazdu w czasie i w miejsca gdzie pylenia uczulającej rośliny jest najmniejsze. Przyjemności będzie więcej 🙂

Porady udzielił Doktor Marek Pleskot, lekarz dzieci, który od od 22 lat prowadzi gabinet pediatryczny. Wie o co pytają rodzice i wie czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here