Strona główna Aktualności Brodawki zwane potocznie kurzajkami – skąd się biorą? Jak się ich pozbyć?

Brodawki zwane potocznie kurzajkami – skąd się biorą? Jak się ich pozbyć?

0
Chodzenie boso w kąpieliskach sprzyja powstawaniu brodawek /Foto derek-thomson/
Chodzenie boso w kąpieliskach sprzyja powstawaniu brodawek /Foto derek-thomson/

Skąd się biorą?

Brodawki / kurzajki są wywołane są przez wirusy HPV, którymi można się zarazić głównie przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą lub wilgotne powierzchnie natrysków, szatni i innych obiektów skażonych świeżym zawirusowanym naskórkiem osób z brodawkami. Więcej na ten temat opowie doktor Marek Pleskot.

 

Brodawki powstają na zdrowej skórze i wyglądają jak grudki na skórze, najczęściej są barwy cielistej, rzadziej różowej lub białej. Powierzchnia ich jest początkowo gładka, a z czasem gruba i spękana. Brodawki zwykłe nie powodują dolegliwości bólowych.

Brodawki u dzieci – jak się ich pozbyć?

U wielu dzieci brodawki ustępują samoistnie, ale potrzebna jest cierpliwość, czasem i dwóch lat czekania. Szybciej można uzyskać znaczny odsetek wyleczeń po zastosowaniu agresywnych metod leczenia brodawek, takich jak łyżeczkowanie i krioterapia. Obydwie metody są bolesne zarówno podczas samego zabiegu, jak i przez dłuższy czas po jego wykonaniu, powodują znaczny dyskomfort, a przede wszystkim nie zapobiegają nawrotom.

Najczęściej stosowane są gotowe preparaty złuszczające na bazie kwasu salicylowego i mlekowego, których aplikacja daje znaczny odsetek wyleczeń, a nie przysparza bólu pacjentowi.

Jak przygotować brodawkę do usunięcia?

Warto „przygotować” brodawkę poprzez jej macerację. W tym celu szczelnie (bez dostępu powietrza) zaklejamy ją zwykłym plastrem materiałowym bez opatrunku przez 2 tygodnie. Oczywiście plastry brudne i odpadające zamieniamy na nowe. Jeszcze lepsze rezultaty daje przylepna plastikowa taśma techniczna. W ten sposób fragmenty zrogowaciałego naskórka mogą odpaść samoistnie a pozostałe będzie łatwiej „wygryźć” chemicznie.

Jak stosować preparat niszczący brodawki?

Preparat niszczący brodawki należy stosować co najmniej raz dziennie, od tygodnia do 3 miesięcy, w zależności od efektu leczenia. Przed nałożeniem preparatu należy ochronić skórę wokół brodawki za pomocą wazeliny kosmetycznej lub podobnego tłustego kremu. Zmiękczony fragment brodawki należy usuwać co tydzień.

Objawy nieporządane podczas leczenia

Podczas leczenia mogą pojawić się objawy niepożądane leczenia jak: nadżerki, przebarwienia i reakcje alergiczne, które wymagają konsultacji z lekarzem. Również brak efektów zwalczania brodawek (szczególnie w przypadku głębokich brodawek stóp) jest wskazaniem do konsultacji dermatologa i rozważenia wskazań do ich wymrażania. Można się zastanawiać nad stosowaniem kremu z imikwimodem, który w swoisty sposób pobudza różne mechanizmy immunologiczne prowadzące do uszkodzenia wirusów HPV, a który z powodzeniem może być stosowany w przypadku opornych na leczenie brodawek u dzieci. Niestety ten preparat jest drogi.

Jak zapobiegać powstawaniu brodawek?

Należy unikać chodzenia boso w miejscach publicznych – wokół basenów, w szatniach, prysznicach itp. i stosować (zwykle tam dostępne) preparaty odkażające. Najczęściej tam HPV wnika do naskórka stopy w miejscach mikrourazów.

U osoby zarażonej brodawki mogą się „rozsiewać”.

Porady udzielił Doktor Marek Pleskot, lekarz dzieci, który od od 22 lat prowadzi gabinet pediatryczny. Wie o co pytają rodzice i wie czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here