Strona główna Aktualności Kaszel suchy, długo utrzymujący się – to może być kaszel psychogenny. Zobacz.

Kaszel suchy, długo utrzymujący się – to może być kaszel psychogenny. Zobacz.

Przeziębienia są powszechne, ale w ostatnich latach coraz częściej spotykam dzieci kaszlące niewspółmiernie do łagodnego zakażenia dróg oddechowych - mówi dr Marek Pleskot. W dzień kaszlą tak, że są wypraszani z lekcji i duszą się kaszlem przed zaśnięciem. Po zaśnięciu zły czar pryska, ale budzi się nad ranem. Ten problem dotyczy dzieci nadwrażliwych emocjonalnie, szczególnie gdy mają wrażliwych rodziców.

0
Kaszel psychogenny. Foto unsplash.com
Kaszel psychogenny. Foto unsplash.com

Kaszel suchy, długo utrzymujący się, który nie występuje jedynie podczas snu to może być kaszel psychogenny. Kaszel, który jest reakcją na stres i nie jest spowodowany żadną fizjologiczną przyczyną, ani chorobą.

Kaszel psychogenny – co to takiego?

  • dla kaszlu psychogennego charakterystyczne jest niewystępowanie w nocy i podczas mówienia,
  • brak poprawy po typowych lekach przeciwkaszlowych
  • oraz utrzymywanie się przez okres 8 tygodni lub dłużej;
  • zwykle ma charakter suchy.

Kaszel psychogenny, podobnie jak i inne tiki jest często sposobem uzewnętrznienia ukrytego w podświadomości dziecka lęku, zaburzeń emocjonalnych, trudnych przeżyć i problemów.

Jak rozpoznac kaszel psychogenny?

  • Kaszel psychogenny jest problemem, a kaszel do niego podobny jest bardzo dużym problemem.
  • Klasyczny kaszel psychogenny rozpoznajemy rzadko, gdyż kryteria diagnostyczne są restrykcyjne.
  • Warunkiem rozpoznania jest wykluczenie wszystkich możliwych przyczyn, czyli również łagodnej choroby przeziębieniowej oraz utrzymywanie się kaszlu przez okres 8 tygodni lub dłużej.
  • Z definicji wynika, że u zakatarzonego nie można rozpoznać tej choroby. Czy słusznie? Przecież w sezonie infekcyjnym dzieci uczęszczające do szkoły są mniej lub bardziej przeziębione w okresie wspomnianych 8 tygodni.
Kaszel u dziecka Foto unsplash.com

Emocjonalna nadreaktywność dziecka

Przeziębienia są powszechne, ale w ostatnich latach coraz częściej spotykam dzieci kaszlące niewspółmiernie do łagodnego zakażenia dróg oddechowych – mówi dr Marek Pleskot.

W dzień kaszlą tak, że są wypraszani z lekcji i duszą się kaszlem przed zaśnięciem. Po zaśnięciu zły czar pryska, ale budzi się nad ranem. Ten problem dotyczy dzieci nadwrażliwych emocjonalnie, szczególnie gdy mają wrażliwych rodziców.

Nasilenie kaszlu jest różnorodne, od chrząkania po nasilony kaszel szczekający z dusznością wdechową.

Leczenie sterydami – uwaga!

Łagodne zakażenie potrafi prowokować kaszel bardziej uciążliwy dla otoczenia niż dla chorego dziecka. Rodzice „chodzą” po lekarzach i szukają pomocy. Bardzo często spotykam dzieci nieskutecznie leczone sterydami i lekami rozkurczającymi oskrzela, u których jest rozpoznawana tzw. kaszlowa postać astmy. Jak kiedyś powszechne było podawanie wapna i klemastyny tak teraz „nowocześniej” bez potrzeby i bez pożądanych efektów zaleca się wziewne inhalacje z budesonidu i salbutamolu.

W zależności od kryteriów możemy chorobę nazywać tak lub siak. Ja bardzo często muszę rozpoznawać EMOCJONALNĄ NADREAKTYWNOŚĆ ODRUCHU KASZLOWEGO, która jest ewidentnie psychogenna i wyzwalana przez łagodne zakażenie dróg oddechowych. O tempora!

Zobacz również Kaszel kaszlowi nierówny – poznaj rodzaje kaszlu i jego przyczyny oraz Astma czy zwykły kaszel? Jak rozpoznać astmę oskrzelową?

 

Radził Doktor Marek Pleskot, lekarz dzieci, który od od 22 lat prowadzi gabinet pediatryczny. Wie o co pytają rodzice i wie czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here