Strona główna Aktualności Przyjemne z pożytecznym – lektury podczas wakacji.

Przyjemne z pożytecznym – lektury podczas wakacji.

Nie jestem zwolenniczką nauki w wakacje, jednak wśród licznych atrakcji warto przemycić jakąś książkę - albo kilka - w tym lekturę. Będzie łatwiej w roku szkolnym! Poniżej nasze ulubione.

0
Ania z Zielonego Wzgórza Greeg

Wakacje powoli się kończą…kończą się również pomysły, wyjazdy, półkolonie. Niektóre dzieci bardzo tęsknią już za szkołą – tak, tak, moje tęskni, pewnie dlatego, że nie było w niej od marca.

Drodzy rodzice, istnieją fajntastyczne książki – lektury, które czyta się wspaniale. Nawet dzieci, które nie za bardzo lubią czytać przeczytają je.

Nie jestem zwolenniczką nauki w wakacje, jednak wśród licznych atrakcji warto przemycić jakąś książkę – albo kilka – w tym lekturę. Będzie łatwiej w roku szkolnym! Poniżej nasze ulubione.

Ania z Zielonego Wzgórza Greeg

Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery

Tę książkę na pewno zna każda mama 🙂 Jeśli nie książkę, to film czy serial – jednak warto dzieciom przekazywać, że przeczytanie książki to dopiero jest coś! Przygody rudowłosej, uroczej dziewczynki to lektura w klasie piątej.

Wyrałyśmy książkę z wydawnictwa Greg w serii Kolorowa Klasyka. Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna.

Ania – nie dość, że trafiła na Zielone Wzgórze przez przypadek… Nie dość, że ma ognistorude włosy i całą masę piegów… Nie dość, że posiada niezrównaną wyobraźnię… To jeszcze do tego wszystkiego ma niesamowity talent do wpadania w kłopoty!

Czy słyszeliście kiedyś o osobie, która przefarbowała włosy na zielono, pomyliła sok malinowy z winem albo omal się nie utopiła podczas zabawy w teatr? Nie? W takim razie poczytajcie o Ani – z nią nie sposób się nudzić!

Ania z Zielonego Wzgórza, wydana w ramach serii Kolorowa Klasyka, została pięknie zilustrowana przez Zuzannę Orlińską. Wydanie w twardej oprawie gwarantuje trwałość książki, a także wyśmienicie prezentuje się na półce! Na pewno pozostanie w bibliotece mojej córki na zawsze 🙂

2. Chłopcy z placu broni Ferenc Molnar

Ulubiona książka z dzieciństwa wielu chłopców 🙂

To powieść zaliczana do klasyki literatury dziecięcej i młodzieżowej. Jej akcja rozgrywa się wiosną 1889 roku w Budapeszcie.

Tytułowy Plac Broni to ulubione miejsce zabaw grupy chłopców, którym przewodzi Janosz Boka. Wśród członków grupy znajduje się również Ernest Nemeczek, główny bohater książki, najniższy stopniem i najmniej poważany chłopiec, który często jest kozłem ofiarnym.

Inna grupa chłopców, Czerwone Koszule, chce zająć Plac Broni, aby móc grać na nim w palanta. Przywódcą tej grupy jest Feri Acz. Walki pomiędzy chłopcami o prawo do Placu Broni, znaczącego dla nich więcej niż zwykły plac dziecięcych zabaw, stanowią oś fabuły powieści.

Główny bohater, choć z pozoru jest najsłabszym ogniwem swojej grupy, wykazuje się niezwykłą odwagą i zdobywa szacunek kolegów. Podejmuje szereg heroicznych czynów, w których efekcie zachorował na zapalenie płuc. Mimo choroby bierze udział w decydującej bitwie, ostatkiem sił przyczyniając się do zwycięstwa nad Czerwonymi Koszulami. Jaką cenę przyjdzie Ernestowi Nemeczkowi zapłacić za bohaterskie czyny? Czy Janosz Boka i jego kompani ocalą Plac Broni?

Powieść w interesujący sposób przedstawia relacje panujące w grupie młodych chłopców oraz próby tworzenia w ich społeczności struktur wojskowych. Dla członków grupy ważne są takie wartości, jak: honor, odwaga, bohaterstwo i braterstwo, jednak wartością nadrzędną zdaje się być dla nich wierność sprawie. Ich postawę przyrównywać można do patriotyzmu.

3. Mity Greckie dla dzieci Lucyna Szary, Wydwnictwo Greg

Mity Greckie dla dzieci od wydawnictwa Greg z serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie mitów na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna.

Mity greckie dla dzieci przybliżają najmłodszym czytelnikom świat greckich bogów, herosów, nimf, przedziwnych stworzeń i potworów i jako jedyne są zgodne z podstawą programową. Dzięki tej książce dzieci mają szansę odbyć fascynującą podróż do starożytnych czasów, poznać panteon bogów greckich, zwiedzić Olimp, poznać historię Heraklesa, Tezeusza, śledzić tułaczkę Odyseusza. Napisana w przystępny sposób książka została wzbogacona licznymi ciekawostkami i informacjami o bogach, bohaterach, ich perypetiach oraz o związkach frazeologicznych związanych z mitologią.

Mity greckie dla dzieci Wydawnictwo Greg

To niesamowicie wciągająca lektura, która zawiera wszystkie informacje na temat mitologii wymagane w szkole. Wydana na szlachetnym papierze, z pięknymi ilustracjami zachęci każde dziecko do czytania! Wspaniała, twarda oprawa jest bardzo trwała i świetnie prezentuje się na półce.

Najbardziej przystępna publikacja na rynku. W jasny spopsób opisuje losy bogó, bogiń, nimf, herosów czy przerażających stworzeń. Piękne ilustracje, a przede wszystkim jasne i klarowne opisy sprawiają, że wiedza przyswaja się błyskawicznie!

Lucyna Szary stworzyła bardzo ciekawą książkę dla młodego czytelnika. Książka bawi i uczy jendocześnie – gorąco polecam!

4. Baśnie dla dzieci – Charles Perrault, Hans Christian Andersen

Baśnie to najprzyjemniejsze lektury, w klasach najmłodszych. Dzieci znają je znim pójdą do szkoły 🙂

Baśnie to jedne z utworów, które każde dziecko zna i kocha. Wprost nie sposób wyobrazić sobie bez nich dzieciństwa. Przez wiele pokoleń bawią, uczą i pokazują uniwersalne prawdy o świecie, człowieku i walce dobra ze złem.

Na kartach niniejszej książki zaprezentowany został niezwykle barwny, pełen przygód świat baśni autorstwa duńskiego pisarza, Hansa Christiana Andersena. Można tu znaleźć najpopularniejsze utwory, znane i kochane przez dzieci na całym świecie – Brzydkie kaczątkoKrólowa ŚnieguNowe szaty cesarza czy Księżniczka na ziarnku grochu.

Przepiękne, klasyczne, kolorowe ilustracje uprzyjemnią czas spędzony z książką. Książka od Wydawnictwa Greg.

6. Tajemniczy ogród Wydawnictwo Greg

Tajemniczy ogród w serii Kolorowa Klasyka to najpiękniejsze kolorowe wydanie tej powieści na rynku! Książka zawiera wspaniałe, barwne ilustracje, jej atutem jest duża, ułatwiająca szybkie czytanie czcionka. Edycja na szlachetnym papierze, bardzo trwała i estetyczna.

Wydawnictwo Greg dołożyło wszelkich starań, aby ten egzemplarz był wyjątkowy i niebanalny. Barwne ilustracje Zuzanny Orlińskiej tworzą niesamowity klimat i pozwalają na pełne wczucie się w akcję. Warto mieć w domowej biblioteczce.

7. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek, Justyna Bednarek

A dla młodszych dzieci polecam gorąco Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek Justyny Bednarek

Książka od Poradni K zawsze wywołuje uśmiech na mojej twarzy – bo czytając ją ze swoimi dziećmi wiem, że będzie wesoło 🙂

W każdym domu zdarzyło się, że zaginęła skarpetka – w każdym. Zastanawialiście się co się z nimi dzieje? To ciekawy przypadek dla dorosłego – dla dzieci to wręcz niesamowita sprawa do rozwikłania, śledztwo.

Może istnieje jakiś potwór skarpetkowy lub równoległy świat, w którym znikają w tajemniczy sposób brakujące elementy garderoby. Justyna Bednarek w swojej uroczej książce, barwnie ilustrowanej przez Daniela de Latoura, postanowiła odpowiedzieć na pytanie, gdzie podziewają się zagubione skarpetki. Zobaczcie koniecznie! 🙂

Czy czytanie dzieciom daje korzyści rodzicom?

Można przypuszczać, że rodzice są szczęśliwi gdy ich dziecko jest radosne, a jeszcze bardziej gdy ich potomek ukończy dobre szkoły.
Małomówni opiekunowie mają szansę nauczyć się rozmawiać z dziećmi. Tym samym mają szansę, że na pytanie: co było w szkole? usłyszą bardziej rozbudowana wypowiedź od stwierdzenia, że „dobrze – lekcje były”.
Czytając można się uczyć empatii i zrozumienia (nawet własnego dziecka) w każdym wieku, nawet jeśli literatura wydaje się infantylna. Czytajcie dzieciom, zachęcajcie je do czytania. To wielki skarb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here